Ładowanie zdjęć ...
„PCM S.A. jest Zakładem doskonalącym i poszerzającym świadczone usługi dla naszych pacjentów i dla nas samych.”
 
Więcej 
Co warto wiedzieć o naszym Szpitalu ? Co zabrać ze sobą do szpitala ? Zobacz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.
Więcej 
tel.  (77) 406 78 00
fax: (77) 406 78 72
e-mail: pcm@pcm.prudnik.pl
Pełne dane kontaktowe 

Pracownia Endoskopii

Pracownia znajduje się w budynku przy ul. Piastowskiej 64.

Rejestracja pacjentów odbywa się telefonicznie lub osobiście od wtorku do piątku w godz. 8:00 - 9:00. 

Odbieranie wyników badań histopatologicznych osobiście od wtorku do piątku w godz. 8:00 - 9:00.

Tel. (77) 406 78 31
Kom. 502 764 003
e-mail: endoskopia@pcm.prudnik.pl

  Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
Godziny pracy: ---------- 8.00-12.00 8.00-14.00 8.00-14.00 8.00-14.00

Informacje o pracowni:

Pracownia endoskopowa działająca przy oddziale chirurgii ogólnej Prudnickiego Centrum Medycznego S.A. wykonuje specjalistyczną i wysoce specjalistyczną diagnostykę endoskopową przewodu pokarmowego oraz narządów jamy brzusznej.
Wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt endoskopowy potrzebny do diagnostyki górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nowoczesny sprzęt do endoskopowej diagnostyki ultrasonograficznej. Posiadamy też nowoczesne oprzyrządowanie wykorzystywane do przeprowadzania zabiegów endoskopowych takich jak: usuwanie podejrzanych zmian ze śluzówki żołądka, dwunastnicy, jelita grubego, mukosektomii śluzówki przewodu pokarmowego.
Pracownia posiada możliwości i stawia sobie za cel wczesne wykrywanie i leczenia zmian nowotworowych przewodu pokarmowego o niskim stopniu zaawansowania.

Jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce wykonujemy badania endoultrasonograficzne na wysokim, docenianym przez inne ośrodki medyczne poziomie. Badania i zabiegi w pracowni wykonuje i nadzoruje wysoko kwalifikowany personel medyczny.

Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (oesophago-gastro-duodenoskopia) dotyczy badania przełyku, żołądka i dwunastnicy. Może być łączna z biopsją śluzówki badanych odcinków przewodu pokarmowego, testem ureazowym na obecność w przewodzie pokarmowym bakterii Helicobacter pylori, a także z zabiegami usuwania zmian chorobowych np: polipów, koagulacją ,klipsowaniem zmian naczyniowych.

Panendoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopia) polega na badaniu jelita grubego tj. Okrężnicy i może być łączna z biopsją diagnostyczną śluzówki i usunięciem zmian chorobowych śluzówki jelita grubego.

Endoultrasonografia (EUS) polega na wykonywaniu podczas badania endoskopowego wewnętrznego wewnętrznego badania ultrasonograficznego przez specjalny gastroskop z zamontowaną głowicą ultrasonograficzną. Jest to wysoce specjalistyczne badanie o przydatności większej niż tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny szczególnie w schorzeniach trzustki i dróg żółciowych. Badanie pozwala lepiej niż w/w różnicować zmiany łagodne od nowotworów złośliwych i zmian autoimmunologicznych. Podczas badania możliwe jest wykonanie biopsji celowanej zmian chorobowych.

W pracowni wykonywane są zabiegi zakładania przezskórnych endoskopowych gastrostomii (PEG) u przewlekle chorych z trudnościami w doustnym przyjmowaniu pokarmów np: po udarach mózgu, z zaburzeniami połykania wynikającymi z chorób neurologicznych.

Endoskopie dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane są w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Endoskopie górnego odcinka przewodu pokarmowego i EUS wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji.
Sposób znieczulenia chorego do badania / zabiegu endoskopowego określa obecny przy badaniu lekarz anestezjolog lub lekarz wykonujący badanie.

Jakość wykonywanych przez Naszą pracownie badań jest doceniana przez inne ośrodki medyczne nie tylko w Naszym regionie.